
SZÜRKEHÁLYOGOS / Egynapos tájékoztató
TÁJÉKOZTATÓ SZÜRKEHÁLYOGOS BETEGEK RÉSZÉRE
Tisztelt Betegünk!
Ezzel a tájékoztatóval az a célunk, hogy röviden ismertessük betegsége lényegét,vázoljuk a kezelés menetét , a lehetséges szövődményeket.
Kérjük, hogy gondosan olvassa el (rossz látásélesség esetén olvastassa fel ), és a betegséggel kapcsolatban felmerült bármilyen kérdésével forduljon bizalommal kezelőorvosához !
A szürkehályog / cataracta / a szemlencse ismeretlen okú elborulása, átlátszóságának csökkenése, mely látásromláshoz vezet. A betegségre hatékony gyógyszeres kezelés nincs, CSAK A MŰTÉT jelenthet megoldást, enélkül a látás fokozatos további romlása várható, SEMMILYEN MÁS MÓDON / erősebb szemüveggel, cseppel, tablettával / nem kezelhető.
A műtét akkor JAVASOLHATÓ, amikor a beteg számára a lencseborússág növekedéséből adódó látásromlás, látásélesség csökkenés, homályos látás zavaró lesz, és emiatt a BETEG KÉRI A MŰTÉT ELVÉGZÉSÉT, vagy a SZEM EGYÉB ELVÁLTOZÁSAINAK VIZSGÁLATA,LÉZER KEZELÉSE / például cukorbetegség okozta károsodások esetén / előzetes hályogműtét nélkül nem lehetséges.
A műtét TERVEZETT,VÁLASZTHATÓ, ELVÉGZÉSE TEHÁT NEM FELTÉTLENÜL KELL!!! A műtét elvégzése akkor indokolt, ha a beteget a látás romlása, homályossá válása zavarja, a vizsgálatok szerint ez a panasz a szürkehályog kialakulása miatt következik be, és a beteg ennek a tájékoztatónak a tartalmát megismerve és a műtét kockázati részét is tudomásul véve kéri a hályogműtét elvégzését.
A jelenlegi technikával a műtét előrehaladott, "érett" hályog esetén nehezebb, kockázatosabb, a szövődmények gyakoribbak - így ha a műtét elvégzése mellett döntenek, jobb azt MINÉL ELŐBB, MÉG KEVÉS LENCSEBORÚSSÁG MELLETT elvégezni.
A műtét BÁRMILYEN ÉLETKORBAN elvégezhető, semmilyen IDŐS KOR NEM KIZÁRÓ OK !!!
A műtét egyszerre csak egyik szemen történik - általában a kifejezettebben hályogos, rosszabb látásún.
A műtét lényege, hogy a szemgolyón ejtett mikroszkópikus metszésen keresztül bevezetett ultrahangos "szondával" / amit a köznyelvben tévesen lézerként emlegetnek /az elszürkült szemlencsét feldaraboljuk és eltávolítjuk, a helyére MŰANYAG SZEMLENCSÉT helyezünk be, mely az élet során a szervezetben marad és pótolja az eltávolított saját szemlencse optikai törőerejét. A szükséges műlencse dioptria erősségét az első, felmérő vizsgálat alkalmával ULTRAHANGGAL BEMÉRJÜK- általában úgy, hogy TÁVOLRA NE kelljen szemüveget hordani. A bemérés plusz ill.mínusz irányba kb.1-1 dioptriát tévedhet.
Ha a műtét során valami rendellenességet találunk, akkor műlencsét nem mindig teszünk be, ez később, másodlagosan is történhet.
T u d n i v a l ó k a m ű t é t r ő l
A műtétet - melynek ideje ideális esetben kb. 20 perc - helyi érzéstelenítésben ( a szemgolyó mögé adott injekcióval és cseppekkel vagy csak cseppérzéstelenítéssel) végezzük.
A MŰTÉT IGEN JÓL ELÉRZÉSTELENÍTHETŐ, NEM FÁJDALMAS- némileg KELLEMETLEN.
Az injectióval és cseppekkel együtt történő érzéstelenítés esetén a műtéti kellemetlenség kisebb, a műtét biztonságosabb-ennek feltétele a beteg által esetleg szedett VÉRALVADÁSGÁTLÓ TABLETTA/ Syncumar, ASA, Aspyrin, stb/ műtét előtti időszakos leállítása vagy injectiós véralvadásgátlóra való átállítása a háziorvos által. Ha ez nem történik meg, csak cseppel történő érzéstelenítéssel is elvégezhető a műtét.
Műtét közben általános kellemetlenségek / mozdulatlan testhelyzet, a letakarás miatti meleg, illetve "fulladás "érzés/ okozhatnak problémát. Előbbin a műtét előtt adott gyenge nyugtatóval, utóbbin a műtét közben csövön keresztül adott levegővel próbálunk majd segíteni.
Igen fontos, hogy a beteg MOZDULATLANUL, CSUKOTT SZEMMEL FEKÜDJÖN, NE BESZÉLJEN, SZEMEIT NE MOZGASSA!!!
Általában a műtét után egy órával órával felkelhet, szigorú fekvés nem szükséges.
A műtét napján a délutáni vizitkor a kötést levesszük és a szem szabadon marad, éjszakára üres tokot teszünk fel a védelmére.
Szükség esetén, kérésre a nővér megfelelő fájdalomcsillapítót fog adni.
A műtét napján észlelhető ÁTMENETI KETTŐSLÁTÁS ,A MŰTÉT UTÁNI NAPOKBAN A KÖDÖS, HOMÁLYOS LÁTÁS TERMÉSZETES JELENSÉG ,A MŰTÉTI ERDMÉNY EKKOR MÉG NEM MEGÍTÉLHETŐ : a szemnek a műtéti megpróbáltatások „kiheverésére” legalább 1 HÉT IDŐ KELL, így látásélesség vizsgálatra legkorábban csak a műtét után 1 héttel végzett ellenőrzéskor kerül sor .
A műtét utáni következetes szemészeti kezelés (szemkenőcs, szemcsepp) és rendszeres, az orvos által javasolt gyakoriságú ellenőrzés IGEN FONTOS !
A műtétet követően SZEMÜVEGRE nagy valószínűséggel a jó közeli látáshoz szükség lesz, esetleg távoli szemüveg is felírható - legkorábban a műtétet követően 1 hónappal érdemes – a szem teljes gyógyulása körülbelül eddig tart. Ekkortól kerülhet sor a másik szem műtétjére. A végleges szemüvegek felírásáig saját, régi szemüvegek/ napszemüveg használható !
Ma már idejétmúlt és szükségtelen a korábban előírt, a műtét utáni 6 hétre vonatkozó fizikai munkavégzés tilalma, mely kiirthatatlanul ,szóbeszédként még tovább él ! A jelenlegi műtéti technika mellett a gyógyulási időszakban a fizikai munka korlátozására nincs szükség , tehát a beteg a távozást követően MINDEN MUNKÁT VÉGEZHET, EMELHET, HAJOLHAT , TELEVÍZIÓZHAT – mivel az operált szem károsodás nélkül képes elviselni mindazokat a megpróbáltatásokat, amiket egy ép szem kibír !!!
A SZEM TÖRÖLGETÉSÉTŐL és KAMILLÁZÁSÁTÓL viszont MINDIG, FELTÉTLENÜL TARTÓZKODNI KELL !!!
S z ö v ő d m é n y e k é s v e s z é l y e k
Mint minden beavatkozásra, a hályogműtétre is érvényes, hogy SIKERESSÉGÉT NEM LEHET GARANTÁLNI – a műtét során előre nem látható, az eredményt rontó SZÖVŐDMÉNYEK minden intézményben és minden operatőrnél bizonyos százalékban szükségképpen előfordulnak.Az alábbiakban az elméletileg lehetséges szövődményeket gyűjtöttük össze.
A látszólag ijesztő felsorolás ne okozzon pánikot: igyekeztünk minden, a világon valaha akár csak egy esetben is előfordult és leközölt komplikációt megemlíteni. Legtöbbjüknél a kialakulás esélye gyakorlatilag ezreléknyi, - hályogmütét során összességében a szövődmények kialakulásának esélye néhány százalékos nagyságrendű – KÉSŐI, ELŐREHALADOTT, „KEMÉNY” HÁLYOGOK esetében GYAKORIBB !!!
---Az érzéstelenítés kockázatai: allergiás reakció, fejfájás, hányinger, kettős látás, kancsalság, szemhéjcsüngés, vérnyomásesés, szívmegállás.
---A műtét alatti lehetséges komplikációk: vérzés, a hátsó lencsetok sérülése, üvegtest veszteség, szivárványhártya sérülés, szaruhártya károsodás, látásvesztéshez vezető érhártya vérzés.
---Műtét utáni lehetséges komplikációk szaruhártya borússág, szemnyomás emelkedés, kancsalság, ideghártya vizenyő, ideghártya leválás, vérzés a csarnokba, a szem gennyes gyulladása .Igen ritkán bizonyos szövődmények ( üvegtestbe süllyedt lencsemag, műlencse elmozdulása, sebszétválás ) miatt néhány napon vagy egy-két héten belül újabb műtét lehet szükséges.
Később / általában évek alatt /nem ritkán un. "másodlagos szürkehályog" alakulhat ki, amikor a műlencsét tartó lencsetok megvastagszik, átlátszósága csökken – ezen néhány perces, teljesen fájdalommentes, járóbetegként végezhető laser kezeléssel lyukat készítve a látás a régi szintre visszajavul.
A szürkehályog mellett egyéb elváltozások (például cukorbetegség szemészeti szövődménye, időskori ideghártya elfajulás, stb. ) is ronthatják a látást, melyek a műtét előtt biztonsággal nem mindig ismerhetőek fel. Ilyen elváltozások megléte esetén a műtét utáni látásélesség csökkent maradhat.
Ha gyógyszerérzékenységről, érzéstelenítő injekcióra való allergiáról tud, vagy VÉRALVADÁST GÁTLÓ SZERT , PROSZTATA-GYÓGYSZERT szed, kérjük, jelezze!
Bizonyos PROSZTATA-GYÓGYSZEREK szedése a műtéti szövődmény lehetőségét növelhetik,ezért ha a beteg szed vagy szedett ilyet, kérjük, feltétlenül tudassák a kezelő orvossal!!!
Betegtájékoztató az „ EGYNAPOS SZEMSEBÉSZET ” sajátosságairól
Szeretettel köszöntjük Önt a Mohácsi Kórház Egynapos Szemsebészetén!
Szeretnénk általános tájékoztatást adni az „ egynapos ” műtéti ellátás lényegéről.
Ez az új egészségügyi szolgáltatás eltér a korábban megszokott,hosszasabb bennfekvéssel járó kórházi kezeléstől: az a célja, hogy a modern műtéti technikának és szakápolásnak köszönhetően a betegeknek 24 óránál rövidebb ideig kelljen a kórházban tartózkodniuk - ez idő alatt megtörténik a műtéti előkészítés, a tényleges műtét és a korai utókezelés,majd a műtétet követő napon végzett kötelező, végső ellenőrző vizsgálat után a betegek otthonukba távozhatnak későbbi járóbeteg ellenőrzés szükségességével. Az „egynapos” beavatkozások meghatározó jellemzője, hogy tervezettek: időpontjuk a beteg és az orvos általi egyeztetés eredménye.
A betegek részéről ez az ellátási forma zavartalan és kockázatmentes gyógyulásuk érdekében SPECIÁLIS FELTÉTELEKNEK VALÓ MEGFELELÉST tesz szükségessé / általános állapot, együttműködési képesség és hajlandóság,szociális körülmények, közlekedési viszonyok, utókezelési lehetőségek,stb. /-mindezek meglétét nyilatkozat sablonunkon aláírásukkal igazolniuk kell !
Kérjük, szíveskedjenek ezt a feltételrendszert kellő komolysággal venni: a feltételeknek nem megfelelő betegeket „egynapos” formában – éppen az illető beteg érdekében – nem áll módunkban ellátni !!!
A szemészeti műtétek két területén előnyös különösen az „egynapos ”ellátási forma: a műlencse beültetéses szürkehályog műtétek és a plasztikai műtétek / szemhéjállás javítása, tumor eltávolítás,kúszóhályog eltávolítás,stb. / eseteiben.
I. Az „ELSŐ KÖRÖS” vizsgálat
Szürkehályogos betegeknél a műtétet megelőzően részletes szemészeti vizsgálat történik..
Ehhez kérjük, szíveskedjék:
---a vizsgálatra nem sofőrként, de lehetőleg kísérővel jönni
---érkezéskor a kórház porta melletti felvételi irodában felvetetni magát a listára
---magával hozni a régebbi leleteit, zárójelentéseit/ főleg a szemészetieket, de lehetőleg minden fajtát/
---magával hozni a szemüvegeit / az olvasót is !!! /
---a szedett gyógyszerek listáját magával hozni.
---ha cukorbeteg, ételt és inzulint magával hozni !
A vizsgálat több órás tartamú, így türelmüket kérjük !!!
Ezen a vizsgálaton tisztázzuk az általános és szemészeti kórelőzményt, a szürkehályog mértékét, az esetleges egyéb szembetegségeket , bemérjük a szükséges műlencse erősségét és a beteggel történő megbeszélés alapján kitűzzük a műtét időpontját.
A műlencse beültetéses szürkehályog műtét úgynevezett „nagy költségű betegellátás”, mely országos várólista szerint működik. A Mohácsi Kórház Egynapos Szemészetén a műtéti várakozási idő az első vizsgálattól kb. 6 hónap.
Rajtunk kívülálló okokból a műtét elhalasztására is sor kerülhet.Ilyen esetben a beteget kiértesítjük és új időpontot adunk.
A vizsgálat részeként :
---kiadjuk a receptet a műtéti előkészítésként otthon használandó antibiotikus cseppre / Használati módja : műtét előtt 3 napon keresztül napi 3x1 csepp az operálandó szembe. A recept lejárati ideje 3 hónap – ha a felhasználásra csak később kerülne sor, célszerű kiváltani és hűtőben, bontatlanul tárolni a felhasználásig !/
---kiadjuk az operálhatósági véleményt kérő papírt, amit a betegnek a műtét előtti 1 hónapon belül kell háziorvosához elvinnie.
IGEN FONTOS !!!: a műtét elvégzéséhez háziorvos/kezelő orvos általi, egy hónapon belüli ,írásos, egyértelmű operálhatósági vélemény szükséges – ENNEK HIÁNYÁBAN A MŰTÉT NEM VÉGEZHETŐ EL !!!
II. A MŰTÉTI IDŐSZAK
Fontos, hogy a beteg a műtét reggelén az egyeztetett időpontban/általában 6 óráig/ az Egynapos Szemsebészet felvételi irodájába/megérkezzen. / I emelet, sebészeti folyosó./
A beteg a kórházban tartózkodás idejére szükséges gyógyszereit hozza magával Szokásos gyógyszereit vegye be, könnyű reggelit elfogyaszthat !
Kérjük, azonnal szíveskedjenek értesíteni bennünket, ha:
---a beteg bármilyen okból nem alkalmas a műtétre
--- a műtét napjára nincs operálhatósági véleménye
--- egy hónapon belül más kórházban bármilyen betegséggel befektették
--- bármilyen okból a műtét reggelén 6 óráig az Egynapos Szemsebészet felvételi irodájában nem tud megjelenni.
Ha nem kapunk időben értesítést, az a beteg egy sorstársának műtétre kerülését hiusítja meg...
A műtétek biztonságos elvégzése és a jó eredmény bizonyos feltételeket követel meg :
---Csak megfelelő együttműködésre képes beteg kerülhet „egynapos” ellátásra.
---A műtét utáni időszakban a beteg szemészeti kezelése / cseppek, esetleg kenőcs helyes használata/ otthonában biztosítva legyen.
---Szükséges, hogy a betegnek legyen olyan hozzátartozója / kísérője, aki a kórházból való távozáskor átveszi őt, hazaszállítja, ápolja, biztosítja folyamatos felügyeletét és szükség esetén visszaszállítja a kórházba.
A beteg a helyi érzéstelenítéses műtétet követően legalább 2 órányi megfigyelést követően, az operáló orvos általi vizsgálat után, kísérővel hagyhatja el a kórházat – ilyen esetben a műtétet követő nap reggelén ellenőrző vizsgálatra való megjelenés feltétlenül szükséges !
Szerencsésebb megoldás, ha a beteg a másnap reggeli végleges távozásig a kórházban marad az Egynapos Szemsebészet felügyelete alatt...
A kórházból a beteg csak kísérőjével távozhat, az un. „hazaszállító személynek” a beteg átvételét aláírásával igazolnia kell.
Amennyiben a műtétet követően a másnap reggeli ellenőrzésig terjedő időszakban állapotromlás, panasz / hályogműtétet követő szemfájdalom, fejfájás,hányinger-hányás ,plasztikai műtét után láz /alakul ki, a kórházban maradt beteg értesítse erről az osztályos nővért – a kórházból eltávozott beteg kísérőjével együtt mielőbb térjen vissza az Egynapos Szemsebészetre !
III. A MŰTÉT UTÁNI IDŐSZAK
A műtétet követő gyógyulási időszakban átmenetileg a régi szemüvegek, napszemüvegek használhatóak , minden átlagos fizikai munka végezhető, az operált szem külön védelme nem szükséges, fontos a megfelelő csepegtetés / Vigamox : 3x, Maxidex: 5x naponta /
A műtétet követően bármikor jelentkező rendellenesség, állapotromlás, szemsérülés, szemfájdalom kialakulása esetén mielőbbi szakrendelői vizsgálat javasolt !
A műtét után általában 1 hét múlva, majd 1 hónap múlva szükséges az ellenőrző vizsgálatra való megjelenés a kórház Szemészeti Szakrendelésén, a földszinten.
Az ellenőrző vizsgálatokra minden esetben konkrét időpontokat adunk . Ha az időpont bármilyen okból nem megfelelő,telefonos megbeszéléssel módosítható.
A végleges gyógyulás szövődménymentes esetben kb. a műtét után 1 hónappal következik be, ekkor leállítható a kezelés és sor kerülhet a megfelelő szemüvegek felírására,illetve ettől kezdődően lehet időszerű a másik szem műtétjére való előjegyzés.
KÉRDÉS / KÉRÉS / PANASZ / ÉRTESÍTÉS
esetén az
Egynapos Szemsebészet
közvetlen telefonszáma:
+36 / 69 / 511-167